Starostlivá dcera

Maminka mi stárne před očima. Starám se o svoji rodinu, musím zvládat práci a další povinnosti. Díky RoSe máme teď víc času pro sebe. Navíc kontakt s vrstevníky.

Radmila Janíčková / 93 let – dcera Hana Pešková / 66 let

Co vás napadne v prvním momentu, když se řekne BABIČKA?

Musím přiznat, že pro mne nikdy nebyla tou kouzelnou babičkou. Moje maminka pracovala do 75 let jako lékařka – gynekolog a do 87 žila sama na horách a řídila auto. Ona sama si říká babča a pro naše děti je superbabička.

Máte s maminkou evidentně skvělý vztah, čím myslíte, že to je? Nebývá to běžné…

Když mi bylo 12 zůstala na mne a o 5 let mladšího bráchu sama, bez pomoci babiček, vykonávala povolání na Gynekolicko – porodnickém oddělení na Štvanici, později na Bulovce. Já pak byla medička, lékařka – matka, nikdy jsme neměly čas řešit blbosti… 

Klidně popište nějakou hezkou společnou příhodu (nechám na vás, zda z dětství nebo současnou)

Příhod a vzpomínek je spousta, ale ráda vzpomínám na společný zážitek před lety. Moje maminka dostala po studiu v roce 1955 umístěnku na porodnicko – gynekologickém oddělení ve Skalici na Slovensku. Roky na pobyt vzpomínala spíše negativně. Asi osm let nazpátek jsme se dohodly na výletu do Skalice – sami dvě. Cestou začala vzpomínat, kde se seznámila s tátou, popisovala momenty, které jsem vůbec neznala a bylo to moc hezké. Minuly jsme ceduli Skalica a hned mne navigovala kde je nemocnice, a i samo město bylo moc hezky opravené. Také se rády vracíme ke vzpomínce – maminka byla moje ošetřující lékařka při porodu obou dětí na Bulovce v letech 1984 a 87. Při porodu jsme ještě nevěděly pohlaví – nebyla možnost ultrazvukového vyšetření – porodila jsem dceru, máma tím odborným hmatem ji osahala a řekla – máme Kačenku a je moc hezká. U syna byla taky moc ráda, že vše OK proběhlo a v obou okamžicích po porodu, skončila starost a začala se mnou probírat úplně běžné věci – úkoly, které se mnou nestihla dojednat. Nikdo mi to tehdy nevěřil. Ale tak to v medicíně je, musíte se soustředit na dokonalý výkon a když ho odvedete, život jde dál…

„Maminka musela k pocitu nadšení z nového bydlení dospět, dnes často opakuje, jakou má kliku.“

Vaše maminka žije v RoSe od roku 2018. Jak vznikl nápad, že půjde bydlet právě do RoSy?

V létě 2016 jsme stěhovali do RoSy rodiče mého muže, nebylo to vůbec jednoduché, ale také nezbytné. Bydleli v Radlicích ve 3. patře bez výtahu. Naše rodina i švagrová bydlíme v Praze 8. Tehdy domluvit bydlení v RoSe – to byla akce ze dne na den… tak jsme začali uvažovat o přesunutí maminky.

Jak na ten nápad maminka reagovala?

Opravdu nebyla nadšená. Dvacet osm let – od 60 do 88 let žila na chalupě v Jizerských horách, ten samý rok vzhledem k pohybovým potížím musela přestat řídit auto a obě tyto skutečnosti ji brali jakousi svobodu samostatnost a pocit důležitosti.

Měli jste pocit, že maminku někam odkládáte, zvažovali jste to třeba právě i z tohoto důvodu, než jste se rozhodla? 

V zimě 2017 mi soused na chalupě oznámil, že už nemá sám sílu nám pomáhat s úklidem sněhu během týdne, když rodina nebyla schopna pro pracovní vytížení mámě toto zajistit. Maminka se opravdu pohybově horšila, dva roky před tím těsně před vánočními svátky upadla a absolvovala další operaci zlomené končetiny. Prostě bylo jasné, že nějak to budeme muset řešit. A moc se nám zalíbilo, mít ji poblíž i z důvodu kontaktů s celou rodinou a přáteli.

Zvažovali jste třeba klasický domov seniorů?

Máme naštěstí s bratrem finanční možnost maminku podporovat, a tak předpokládáme, že zvládneme možnost tohoto bydlení. Již nyní má důchod menší, než je nájem v RoSe.

V čem vidíte přidanou hodnotu Rosy?

Samostatné bydlení v krásném bezbariérovém bytečku s možností setkávání s ostatními a pokud chce může navštěvovat různé akce. A lokalita je úžasná, dostupnost městské dopravy umožnuje návštěvy nejen vnoučat, ale hlavně přátel podobného věku.

Jak vidíte bydlení v RoSe teď s odstupem?

My jsme byli nadšení od prvního momentu přesunutí jak rodičů, tak mojí maminky. Ta k pocitu nadšení a velkého dík, který až dojemně stále opakuje, jako velkou životní kliku, musela „dospět“.

Jak často za maminkou chodíte, co děláte, když s ní trávíte čas?

Snažím se několikrát týdně, ale jsou to hlavně „technické“ zastávky – co potřebuje, odnést / donést, zařídit, kdy ji kam povezu. Vzhledem k tomu, že když jí nenavštívím, tak ji volám, novinky z rodiny vždy ví. Proto nejsou moje návštěvy povídací, to spíše když ji beru k nám na oběd, kávu, vyvezu ji na víkend na její milovanou chaloupku, tak tehdy je více prostoru si popovídat.

Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.